Nemlendiriciler: Oklüzifler, Hümektanlar, Emoliyanlar

Okluzifler, örtücü maddelerdir. Oklüzifler, çoğunlukla yağ bazlı olan ve cilt üzerinde hidrofobik bir bariyer oluşturup cildi örterek ve trans-epidermal su kaybını engelleyerek cildin su içeriğini koruma işlevi gören diğer bir nemlendirici türüdür.

Yumuşatıcılar olarak adlandırdığımız emoliyanlar çoğunlukla, cildin nemini, pürüzsüzlüğünü, yumuşaklığını ve esnekliğini artırmak için interkorneosit küme boşluklarını dolduran lipitlerden ve bileşenlerinden oluşur.

Nemlendiricilerin son türü olan hümektanlar, suyu dermisten ve nemli bir ortamı epidermise çekerek stratum corneum'un suyu emmesine yardımcı olan higroskopik maddelerden oluşan nemlendiricilerdir.


Nemlendiriciler, cildin su fazından doğrudan su sağlayarak ve trans-epidermal su kaybını azaltmak için oklüzyonu artırarak cildin hidrasyonunu iyileştirir ve stratum corneum su içeriğini arttırır, ayrıca küçük cilt çatlaklarını kapatır, yatıştırıcı bir koruyucu film sağlar ve cildi sürtünmeden korur. Ayrıca, nemlendirici uygulaması, kısmen pul pul dökülmüş cilt pulları arasındaki boşlukları doldurarak cilt yüzeyini pürüzsüzleştirir ve hücreler arası lipid çift katmanlarının suyu emme, tutma ve yeniden dağıtma yeteneğini geri kazandırır. Artan hidrasyon, korneodezmozomların bozulmasını kolaylaştırarak, korneosit birikimini önleyerek ve sürekliliğini desteklediğinden, cilt mekaniği bundan sonra değişir.

 

 

 

Hümektanlar

Oklüzifler

Emoliyanlar

Hareket mekanizması

Çoğunlukla düşük moleküler maddeler olup suyu epidermisin ölü hücrelerine çekme kabiliyetine sahiptirler. Sıklıkla su içeriğini tutabilen diğer maddelerle kullanılırlar.

Deriden su buharlaşmasını fiziksel olarak engellemek için cilt yüzeyinde aktif olmayan bir tabaka oluşturan yağlar ve mumlardan oluşur.

Genellikle emülgatör ile birlikte değişken uzunluktaki doymuş ve doymamış hidrokarbonlar yardımıyla cilt bariyer fonksiyonunu, membran akışkanlığını ve hücre sinyal yetisini geliştirir.

Endikasyonlar

Kullanım Alanları)

Kserozis (cilt kuruluğu), iktiyozis (balık pulu hastalığı)

Kontakt dermatit, kserozis, atopik dermatitin (egzama) önlenmesi

Rutin cilt bakımı, kuru ve pürüzlü cilt, papüloskuamöz cilt hastalığı

 

Etken Madde

Üre, sorbitol, pantenol, gliserol, propilen glikol, hyaluronik asit, alfa hidroksi asitler

Mineral yağ, vazelin, balmumu, silikonlar, çinko oksit

Yağ asitleri, yağ alkolleri, kolesterol, skualen, psödoseramidler

 


KAYNAKLAR

  • Jemec GB, Na R. Hydration and plasticity following long-term use of a moisturizer: a single-blind study. Acta Derm Venereol. 2002;l 82(5):322–324.
  • Lodén M. The clinical benefit of moisturizers. J Eur Acad Dermatol Venereol. 2005;19(6):672–688, quiz 686–687.
  • Lodén M. Effect of moisturizers on epidermal barrier function. Clin Dermatol. 2012;30(3):286–296.
  • Kraft JN, Lynde CW. Moisturizers: what they are and a practical approach to product selection. Skin Therapy Lett. 2005;10(5):1–8.
  • Lynde CW. Moisturizers: what they are and how they work. Skin Therapy Lett. 2001;6(13):3–5. 
E-Bülten
Yeni eğitimlerimizden haberdar olmak için abone olun