Antioksidan Dosyası: Yeşil Çay - Dermokozmetik Okulu - Cilt Akademisi

Antioksidan Dosyası: Yeşil Çay

 Yeşil çay polifenollerinin çoğunluğu, kateşinlerdir. Dört ana kateşin bileşiği; epigallocatechin-3-gallate (EGCG), epigallocatechin (EGC), epicatechin-3-gallate (EKG) ve epicatechin (EC)'dir.

 EGCG, ciltte güçlü terapötik etkileri olan, en bol bulunan ve kapsamlı olarak incelenen kateşin türüdür. Cilt yaşlanmasına karşı yeşil çay kateşini epigallokateşin gallatın (EGCG) koruyucu etkisi araştırılan çalışmalarda sonuçlar; EGCG'nin önemli ölçüde ve doza bağlı olarak hücre içi reaktif oksijen türlerini (ROS) azalttığını göstermektedir. Ek olarak, EGCG doza bağlı olarak kollajen sentezini arttırdığını ve hücre içi elastaz ve kollajenaz aktivitelerini inhibe ettiğini de göstermiştir. Bu çalışmalar ışığında cilt yaşlanmasında etkili bir ajan olarak kullanılabileceği görülmüştür.

 Yeşil çay polifenollerinin, antimelanojenik, kırışıklık önleyici, antioksidan ve antiinflamatuar etkilerin yanı sıra ultraviyole (UV) ışınımının neden olduğu cilt yaşlanmasının hızlanmasına karşı cilt üzerinde koruyucu etkiler sağlar.

 Cilt fotoyaşlanması öncelikle melanin varlığına bağlıdır. Örneğin, cilt, saç ve gözlerin görünür pigmentasyonu, bu dokulardaki melanin varlığı ile doğrudan ilişkilidir. Bu pigmentasyon UV ışınlarına karşı ana savunma mekanizmasını oluştursa da, melazma, çiller ve yaşlılık lentigo gibi çeşitli pigmentasyon bozukluklarından anormal bir melanin pigmenti birikimi sorumludur.

 Bu hiperpigmente fenomenler, tirozinaz inhibitörleri gibi antimelanojenik bileşiklerle tedavi edilerek büyük ölçüde iyileştirilebilir. EGCG veya yeşil çay polifenollerinin antimelanojenik etkilerine aşağıdaki yolaklardan etki ettiği görülmektedir: (i) tirozinaz ekspresyonunun inhibisyonu (ii) tirozinaz aktivitesinin doğrudan inhibisyonu (iii) ve böylece melanin üretiminin inhibisyonu. Yeşil çay polifenollerinin hidrojen peroksit oluşumu ve hücre sinyali üzerindeki inhibitör etkisi, antioksidan özellikleri için çok önemlidir. Bu nedenle, UV ışınlarına bağlı cilt fotoyaşlanması için topikal tedavilerde C vitamini ve lipoik asit gibi koantioksidan ajanlarla EGCG uygulaması oldukça faydalıdır.

KAYNAK;

  1. Protective Mechanisms of Green Tea Polyphenols in Skin, 2012 Wang, L., Lee, W., Cui, Y. R., Ahn, G., & Jeon, Y.-J. (2019).
  2. Protective effect of green tea catechin against urban fine dust particle-induced skin aging by regulation of NF-κB, AP-1, and MAPKs signaling pathways. Environmental Pollution. Roh, E., Kim, J.-E., Kwon, J. Y., Park, J. S., Bode, A. M., Dong, Z., & Lee, K. W. (2015).
  3. Molecular mechanisms of green tea polyphenols with protective effects against skin photoaging. Critical Reviews in Food Science and Nutrition, 57(8), 1631–1637.
E-Bülten
Yeni eğitimlerimizden haberdar olmak için abone olun