Rutin Oluşturmada Nelere Dikkat Edilmelidir? - Dermokozmetik Okulu - Cilt Akademisi

Rutin Oluşturmada Nelere Dikkat Edilmelidir?

Rutin oluşturma basamaklarındaki en önemli konu devamlılığının sürdürülmesi gerektiğidir.

Rutinin devamlılığını sağlamanın yolu ise bilinçli bir kullanıcı olmaktan geçiyor. Örneğin akneli ciltler için oluşturulan rutinde, akne görülme sıklığı azaldığında rutini aksatmak ya da bırakmak sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Oysaki süreç yarım kaldığından zamanla akneli cilt yapısına dönmesine sebebiyet verecek ve dengesiz sebum salınımı görülecektir. Bu durum kullanıcının ürünü aldığı eczaneye, öneren eczacıya ve kullanılan markaya karşı inancını zedeleyebilir. Disiplinli bir şekilde devam etmesi konusunda bilinçlenmek ve istikrarla süreci yönetmek oldukça önemli. Kullanılan ürünlerin oluşturabileceği etkilerden ve cilt durumlarından, ne sürede etki görebileceğinden, görülecek etkilerin neler olabileceğii bilerek sürece hazır olmak rutini daha uzun soluklu hale getirebilir.

Kullanılan ilaçlar, yakın zamanda cilde uygulanan işlemler, gebelik gibi durumlar göz önünde bulundurularak ürün seçilmeli bunun için uzmanlardan yardım istenmelidir.

Kurutucu akne tedavisinde, doğum kontrol ilaçlarının kullanımında, gebelikte güneş koruyucuları aksatmamak oldukça önemlidir.

Cilt ürünler,nde bulunan bazı içerikler gebelikte kullanımı anne ve bebek için risk oluşturabileceğinden gebeliğin ilk zamanlarında dahi buna uygun ürünler tercih edilmelidir.

Zarar görmüş cilt bariyerinde hiperpigmentasyon ya da dermatit benzeri sorunlar görülse dahi önce zarar gören bariyerin onarılması ve daha sonrasında cilt durumuna uygun ürünlerle rutin oluşturulması oldukça önemlidir.

 

E-Bülten
Yeni eğitimlerimizden haberdar olmak için abone olun