Plaj Çantasının Olmazsa Olmazları - Dermokozmetik Okulu - Cilt Akademisi

Plaj Çantasının Olmazsa Olmazları

  Yaz mevsimini bu kadar sevilesi yapan faktörleri sıralayacak olursak aklımıza ilk neler gelir?   

Deniz - kum - güneş dediğinizi duyar gibiyiz!

 Buna rağmen güneş ışınları ve aşırı sıcaklar sebebiyle cildin hasar görmesi ve saçların yıpranması sık görülen problemler arasında. Bu yazımızda sizlerle çevresel faktörlerin bıraktığı olumsuz etkileri minimize etmek için pratik önerilerde bulunacak ve plaj çantasının altın ürünlerinden bahsedeceğiz. Hazırsak başlayalım;

  1.  Güneş Kremi: Güneşten korunmaya yalnızca yazın değil her mevsim ihtiyacımız olduğu vurgulansa da; ne yazik ki hala güneş koruyucuların kullanımı yazın daha yaygın bir şekilde devam etmekte. Yazın kullanım artışının temel sebebi güneş ışınlarına maruziyetin de paralel bir şekilde artmasıdır. Bu doğrultuda güneş koruyucuları gün içerisinde 3 saatte 1 yenilemek; yüzme, terleme, havluyla silme gibi işlemler sonrasında ise hemen tazelemek gerektiğini hatırlatmakta fayda var. Cildinize uygun güneş ürünü seçme rehberini ilgili blog yazımızdan bulabilirsiniz.
  2. Brozlaştırıcı Yağ: Güneşe maruziyet sonucu ciltteki melanin pigmenti seviyesi değişmesiyle birlikte daha koyu bir renk alır. Bu değişim esnasında cildin güneş ışınlarının olumsuz etkilerinden korunmaya devam etmesi gerekmektedir. SPF+ içeren bronzlaştırıcı ürünler kullanmak hem cildi koruyacak hem de istenilen renk değişimine ulaşmayı sağlayacaktır.
  3. Termal Su: Yüzmek, sıcak hava ve güneş ışınları cildin hatta tüm vücudun su kaybetmesine sebep olacaktır. Bu sebeple bol bol su içmek ve cildin de ihtiyacı olan nemi ciltte tutmak oldukça önemlidir. Bu noktada termal sular oldukça etkili bir ürün grubudur. Bariyeri destekleyici özelliklere sahip mineraller ile cildin ihityacı olan nemi vermek ve güneşten dolayı gelişen hassasiyeti yatıştırmak mümkün.
  4. Dudak Kremi: Dudağı güneşten korumak için SPF+ içeren ve aynı zamanda renk vermeyi sağlayacak pigment içeren ürünlere yer verebilirsiniz.
  5. Saç &Vücut Yağları ve Mistleri: Güneşle birlikte havuz, denizin kuruttuğu cildi ve saçı dengelemek amacıyla kuru yağlar, UV hasara karşı koruyucu mistler kullanabilirsiniz.
  6. Güneş sonrası jelleri: Güneş yanığında yatıştırma ve nemlendirme özelliğine sahip ürünlerle hızlı etki eden ve yatıştırma sağlayan ürünler tercih edilebilir. Aloe vera jeller bu konuda oldukça etkili.

Bu önerilerle cildimizi ve saçlarımızı oluşabilecek hasarlara karşı koruduktan sonra geriye yalnızca yazın keyfini çıkarmak kalıyor. Son olarak tüm yüzü gölgeleyecek bir şapkayı ve güneş gözlüğünüzü aldığınızdan emin olun, ve işte hazırsınız!

 

 

E-Bülten
Yeni eğitimlerimizden haberdar olmak için abone olun