Hangi Vitamin Cildime Uygun? -B vitamini

Suda çözünen bir vitamin olan B vitaminini günlük olarak vücudumuza alırız ve depolanamadan vücuttan attığımızı biliyoruz. Birden fazla çeşidi olan vitabim B kompleksi cilt ürünlerinde de günlük kullanıma uygun yapısıyla sıklıkla yer alır. Vitaminler güçlü antioksidan özelliğe sahiptir. Bazı B vitamini türlerinin antioksidan özelliğe ek olarak cilt üzerinde olumlu etkileri bulunur ve bu da onların ürünlerde daha çok bulunmasını sağlar. A vitaminlerinin aksine hassasiyet yaratmayacağı için tüm ciltlerin kullanımına uygundur. Cilt durumunu iyileştirme, nemlendirme, yatıştırma, hücresel döngüyü hızlandırma etkileriyle güvenilir aktif içerik grubudur.

B3 Vitamini (Niasin):

Niasin türevleri niasinamid ve nikotinamid, iki önemli biyokimyasal molekülün öncüsüdür: Nikotinamid Adenin Dinükleotit (NAD) Nikotinamid Adenin Dinükleotit Fosfat (NADP) Bu maddeler cilt hücrelerindeki hasarın onarılmasını sağlar. Protein oksidasyonu, glikasyon gibi oksidatif süreçleri engeller. Bariyer yapısında önemli yer alan seramidlerin üretiminde de etkin bir rol alan niasinamid aynı zamanda hassasiyeti yatıştırıcı bir ajandır.

B5 Vitamini (Pantotenik Asit):

Pantenol, B5 vitamini olarak bilinen pantetonik asidin alkol analoğudur. Antioksidan özelliğiyle UV ışınlar ve serbest radikaller gibi çevresel saldırganlarla mücadele etmede oldukça yararlıdır. Yapılan bir çalışmada, pantenolün antioksidan özelliği ile bilinen koenzimQ10’den daha iyi antioksidan aktivite gösterdiği bulunmuştur. Nemlendirici, yumuşatıcı, yatıştırıcı ve bariyer onarıcı özelliklere sahiptir. Stratum korneumda lipit sentezini attırarak cildin bariyer görevini arttırır, bağ doku hücreleri fibroblastların çoğalmasını sağlayarak yaraların iyileşmesini sağlar Saçın nem miktarını ve elastikiyetini arttırır

B7 Vitamini (Biyotin):

Çok sayıda metabolik reaksiyonda yer alan ve temel besleyici vitaminlerden olan biotin vitamin H olarak da bilinir. Cildin beslenmesini, deride hiperkeratinizasyonun azalmasını sağlar. Soluk, kuru ve pul pul görünümü engeller. Saç ve tırnak sağlığında önemli rol alır.

B9 Vitamini (Folik Asit, Folat): 

Ciltteki hücre döngüsünü uyararak yenilenmesini hızlandırır. DNA’yı etkili bir şekilde onarır ve hasar görmesini önler. Kollajen ve elastin sentezini uyararak cilt yapısını güçlendirir.

 

B Vitaminleri ve Sinerjistik Etki

Panthenol + Retinol = Retinolün tahriş edici etkilerini güçlü nemlendirici içeriği ile minimize eder.

Niyasinamid + C vitamini = Kollajen ve seramid sentezini uyararak cilt bütünlüğünün ve sıkılığının hızlı bir şekilde tekrar oluşmasını sağlar.

Biyotin + E vitamini = Besleyici içeriğiyle saç ve tırnak yapısını güçlendirici etki sağlar.

 

 

E-Bülten
Yeni eğitimlerimizden haberdar olmak için abone olun